Byliny

 

 

Byliny to wieloletnie rośliny zielne, które mają wielokrotną zdolność odnawiania się w sposób wegetatywny. Oznacza to, że w każdym sezonie wegetacyjnym wytwarzają z organów podziemnych liście, pędy i kwiaty.

Byliny zadomowiły się w naszych ogrodach bardzo dawno i nadal cieszą nas różnorodnością barw i form. Wśród mnogości bylin musimy szukać takich, które będą pasowały do warunków panujących w naszym ogrodzie.

Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Może znajdą w niej Państwo coś dla siebie.

 

Agnieszka Lesiak

 

Rozwiń wszystkie

Acantholimon glumaceum - Akantolimon błoniasty

Acantholimon glumaceumZimozielona bylina do ogrodu skalnego, kwitnie w VI-VII, kwiaty karminowo-różowe. Dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych suchych i ciepłych na nasłonecznionych stanowiskach. Roślina rzadko spotykana w ogrodach.

Do góry

Acanthus hungaricus - Akant długolistny

Acanthus hungaricusRoślina na słoneczne niezbyt wilgotne stanowiska. Z rozety liści wyrasta dekoracyjny kwiatostan do wysokości 1m. kwiaty są koloru biało-różowego. Pięknie wygląda jako samotnik. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Do góry

Achillea clypeolata - Krwawnik tarczowaty

Achillea clypeolataKrwawnik o pięknych szarych liściach i złotożółtych kwiatach. Cechuje go długi okres kwitnienia od czerwca do października. Jest niewysoki, dorasta do 50cm.Rozrasta się w zwarte kępy. Lubi suche słoneczne stanowiska i przepuszczalną glebę.

Do góry

Achillea filipendulina - Krwawnik wiązówkowaty

Achillea filipendulinaRoślina o kępiastym pokroju dorastająca do 150cm. Lubi glebę przepuszczalną, dość żyzną i słoneczne stanowiska. Ładnie prezentuje się w dużych grupach. Kwiatostany nadają się do cięcia i na suche bukiety.

Do góry

Achillea ptarmica - Krwawnik kichawiec

Achillea ptarmicaBylina rabatowa silnie rozrastająca się podziemnymi rozłogami. Dorasta do wysokości 60cm. Wymaga stanowiska słonecznego, gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej. Doskonała na kwiat cięty

Do góry

Achillea tomentosa - Krwawnik wełnisty

Achillea tomentosaRoślina zadarniająca dorastająca do 30 cm. Lubi słoneczne stanowiska, glebę przeciętną. Nadaje się na skalniaki. Kwitnie w czerwcu- lipcu. Jej atutem są piękne szarozielone liście.

Do góry

Aethionema cordifolium - Skrzydlinka skórzasta

Aethionema cordifoliumKrzewinka wysokości 15-20cm. Kwiaty ukazują się w VI-VII, są jasnoróżowe. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych na glebie przepuszczającej i piaszczystej. Bylina do ogrodu skalnego.

Do góry

Ajuga reptans 'Burgundy Glow' - Dąbrówka rozłogowa "Burgundy Glow"

Ajuga reptans 'Burgundy Glow'Bylina zadarniająca w cieniste zakątki ogrodu. Dorasta do 20cm, rośnie bardzo silnie. Odmiana „Burgundy Glow” ma piękne przebarwione na różowo liście. Kwitnie w maju. Nadaje się do każdego ogrodu.

Do góry

Alchemilla mollis - Przywrotnik miękki

Alchemilla mollisBylina dorastająca do 60cm o krępym pokroju. Wygląda pięknie w każdej fazie wegetacji. Kwiaty są koloru żółto-siarkowego, doskonałe jako dodatek do bukietów. Roślina mało wymagająca. Rośnie w każdym miejscu. W ogrodzie kwitnie od czerwca do sierpnia.

Do góry

Allium schoenoprasum - Czosnek szczypiorek

Allium senescens ssp. montanum var. glaucum - Czosnek skalny

Allium senescens ssp. montanum var. glaucumPięknie skręcone liście są atutem tego czosnku. Dorasta do 10-15cm. Kwitnie późnym latem. Kwiaty w kolorze lilaróż. Czosnek lubi stanowisko słoneczne i ciepłe, glebą lekką piaszczysto-gliniastą.

Do góry

Alyssum Saxatile - Smagliczka skalna

Alyssum SaxatileKrzewinka dorastająca do 30cm. Kwitnie w kwietniu i maju. Tworzy cudne żółte plamy na skalniakach i rabatach. Lubi stanowiska słoneczne i suche. Niezbędna w każdym ogrodzie.

Do góry

Anaphalis margaritacea - Anafalis perłowy

Anaphalis margaritaceaBylina o pięknych biało-filcowatych liściach i białych kwiatach. Dorasta do 30-60cm. Szybko się rozrasta. Lubi słoneczne stanowiska i piaszczystą glebę. Kwiatostany doskonałe do suchych bukietów.

Do góry

Antennaria dioica 'Rubra' - Ukwap dwupienny "Rubra"

Antennaria dioica 'Rubra'Niska zadarniająca roślina na suche, słoneczne stanowiska. Rośnie bardzo szybko, zakrywając szarym dywanem dostępne miejsca. Kwiaty czerwone dorastają do wysokości 15cm. Kwitnie w maju i czerwcu.

Do góry

Antennaria dioica - Ukwap dwupienny

Antennaria dioicaNiska zadarniająca roślina na suche, słoneczne stanowiska. Rośnie bardzo szybko, zakrywając szarym dywanem dostępne miejsca. Kwiaty różowe dorastają do wysokości 15cm. Kwitnie w maju i czerwcu.

Do góry

Anthemis marschalliana - Rumian marshalla

Anthemis marschallianaRumian nadaje się do ogrodu skalnego. Ma bardzo dekoracyjne szarozielone liście i żółte kwiatostany. Dorastające do 30cm. Kwitnie od maja do lipca. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste.

Do góry

Aquilegia hybrida - Orlik ogrodowy

Aquilegia hybridaOrliki wymagają żyznej gleby i półcienistego stanowiska. Wyglądają pięknie w naturalistycznych ogrodach. Dorastają w zależności od odmiany od 80-100cm. Kwitną od maja do sierpnia.

Do góry

Aquilegia vulgaris 'Nora Barlow' - Orlik pospolity

Aquilegia vulgaris 'Nora Barlow'Orliki wymagają żyznej gleby i półcienistego stanowiska. Wyglądają pięknie w naturalistycznych ogrodach. Dorastają w zależności od odmiany od 80-100cm. Kwitną od maja do sierpnia.

Do góry

Arabis caucasica 'Variegata' - Gęsiówka kaukaska "Variegata"

Arabis caucasica 'Variegata'Roślina poduszkowa do ogrodu skalnego na obwódki i do zadarniania. Rośnie dobrze na każdej glebie w miejscach słonecznych. Atutem tej odmiany są piękne liście z białym brzegiem. Białe kwiatostany ukazują się w marcu i kwietniu.

Do góry

Armeria maritima 'Alba' - Zawciąg nadmorski "Alba"

Armeria maritima 'Alba'Bylina poduszkowa o trawiastych liściach do sadzenia w ogrodach skalnych murkach, na obwódki, i do zadarniania. Dobrze rośnie na każdej glebie w pełnym słońcu. Nie lubi dużej zawartości wapnia. Kwiatostany różowe lub białe ukazują się od maja do września..

Do góry

Armeria maritima 'Rubrifolia' - Zawciąg nadmorski "Rubrifolia"

Armeria maritima 'Rubrifolia'Bylina poduszkowa o trawiastych liściach do sadzenia w ogrodach skalnych murkach, na obwódki, i do zadarniania. Dobrze rośnie na każdej glebie w pełnym słońcu. Nie lubi dużej zawartości wapnia. Kwiatostany różowe lub białe ukazują się od maja do września..

Do góry

Armeria maritima - Zawciąg nadmorski różowy

Armeria maritimaBylina poduszkowa o trawiastych liściach do sadzenia w ogrodach skalnych murkach, na obwódki, i do zadarniania. Dobrze rośnie na każdej glebie w pełnym słońcu. Nie lubi dużej zawartości wapnia. Kwiatostany różowe lub białe ukazują się od maja do września..

Do góry

Arrhenatherum elatius var. bulbosum 'Variegatum' - Rajgras wyniosły

Arrhenatherum elatius var. bulbosum 'Variegatum'Dekoracyjna trawa dorastająca do 40cm. Nadaje się do ogrodów wrzosowiskowych lub naturalistycznych na stanowiska słoneczne. Może być stosowana na obwódki.

Do góry

Asclepias tuberosa - Trojeść bulwiasta

Asclepias tuberosaJedna z piękniejszych roślin w ogrodzie. Dorasta do 60-100cm. Kwiatostany w kolorze pomarańczowym pojawiają się od czerwca do sierpnia. Lubi stanowiska słoneczne, glebę średnio wilgotną, dość żyzną. Późno zaczyna wegetację. Pierwsze liście pojawiają się dopiero w maju.

Do góry

Asphodeline lutea - Złotnica zółta

Asphodeline luteaKępiasta bylina o długich, wąskich, woskowanych liściach. Kwiatostany dorastają do 130 cm wysokości, kwiaty żółte. Złotnica wymaga gleby żyznej, ale przepuszczalnej, Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Kwitnie od maja do lipca. Nadaję się na samotnika.

Do góry

Aster alpinus - Aster alpejski

Aster alpinusBylina na słoneczne stanowiska i przeciętna glebę ogrodową. Kwitnie w maju i czerwcu dorasta do 30cm. Kwiaty mogą być białe, różowe lub niebieskie.

Do góry

Aster novi - belgii - Aster nowobelgijski

Aster novi - belgiiBylina dorastająca do 120cm. Kwitnie we wrześniu i październiku. Wymaga gleby żyznej gdyż roślina ma duże potrzeby pokarmowe. Piękny karminowy kolor cieszy oczy jesienią.

Do góry

Aster sedifolius - Aster wąskolistny

Aster sedifoliusBylina o wysokości 60-80cm. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty fioletowe. Doskonała jako dodatek do bukietów. Wymagająca żyznej gleby i stanowiska słonecznego lub półcienistego. Szybko się rozrasta tworząc duże kępy.

Do góry

Astilbe x arendsii 'Fanal' - Tawułka arendsa

Astilbe x arendsii 'Fanal'Tawułki wymagają wilgotnych i zacienionych stanowisk. Kwitną w zależności od odmiany od końca czerwca do siepnia. Doskonale prezentują się w dużych grupach na rabatach i nad wodą. Tawułki osiągają wysokość 45-100cm.

Do góry

Astilbe x arendsii 'Mont Blanc' - Tawułka arendsa "Mont Blanc"

Astilbe x arendsii 'Mont Blanc'Tawułki wymagają wilgotnych i zacienionych stanowisk. Kwitną w zależności od odmiany od końca czerwca do siepnia. Doskonale prezentują się w dużych grupach na rabatach i nad wodą. Tawułki osiągają wysokość 45-100cm.

Do góry

Astilbe x arendsii 'Zuster Theresa' - Tawułka arendsa "Zuster Theresa"

Astilbe x arendsii 'Zuster Theresa'Tawułki wymagają wilgotnych i zacienionych stanowisk. Kwitną w zależności od odmiany od końca czerwca do siepnia. Doskonale prezentują się w dużych grupach na rabatach i nad wodą. Tawułki osiągają wysokość 45-100cm.

Do góry

Aubrieta x cultorum - Żagwin ogrodowy

Aubrieta x cultorumBylina poduszkowa tworząca niską darń. Wymaga stanowiska słonecznego i gleby wapiennej, ciepłej i żyznej. Najlepiej prezentuje się w ogrodzie skalnym lub na obwódkach. Kwitnie w kwietniu i maju.

Do góry

Bergenia cordifolia - Bergenia sercolistna

Bergenia cordifoliaBergenia to bylina o niewielkich wymaganiach. Może rosnąć w każdym miejscu, także w głębokim cieniu i na każdej glebie. Kwitnie w kwietniu i maju, jej główną dekoracją są duże liście częściowo zimozielone.

Do góry

Briza media - Drżączka średnia

Briza mediaPiękna, rzadko spotykana w ogrodach trawa o luźnych dekoracyjnych kępach. Kwiatostany ukazują się od maja do lipca i nadają się do bukietów oraz do suszenia. Dobrze rośnie na słonecznych średnio wilgotnych stanowiskach.

Do góry

Brunnera macrophylla - Brunera wielkolistna

Brunnera macrophyllaBylina osiągająca 40cm wysokości o pięknych sercowatych liściach i drobnych błękitnych kwiatach, podobnych do niezapominajek. Kwitnie w maju i czerwcu, a później zachwyca liśćmi. Lubi stanowiska półcieniste, żyzne i niezbyt suche. Jedna z piękniejszych roślin w ogrodzie.

Do góry

Buphthalmum salicifolium - Kołotocznik wierzbolistny

Buphthalmum salicifoliumBylina dorastająca do 50cm z żółtymi koszyczkami kwiatostanów na wierzchołkach. Kwitnie od czerwca do września. Dobrze rośnie na glebach wapiennych i na słonecznym stanowisku. Kwiatostany nadają się do cięcia.

Do góry

Campanula carpatica - Dzwonek karpacki

Campanula carpaticaRoślina dorastająca do 30 cm o dużych dzwonkowatych kwiatach. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Lubi gleby wapienne, żyzne i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Po kwitnieniu należy lekko przyciąć, wtedy zakwita ponownie. Dobrze wygląda na skalniakach, murkach i szczelinach między kamieniami.

Do góry

Campanula glomerata - Dzwonek skupiony

Campanula glomerataPiękny dzwonek dorastający do 60cm. Kwitnie na fioletowo od czerwca do sierpnia. Silnie się rozrasta, tworząc podczas kwitnienia duże fioletowe plamy. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi słoneczne stanowisko.

Do góry

Campanula persicifolia - Dzwonek brzoskwiniolistny

Campanula persicifoliaRoślina dorastająca do 80cm o dużych białych lub niebieskich dzwonkach. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty nadają się do cięcia. Dobrze rośnie na glebach nieco gliniastych gliniastych na słonecznym stanowisku. Rośnie szybko i tworzy duże kępy.

Do góry

Campanula poscharskyana - Dzwonek Poszarskiego

Campanula poscharskyanaPiękny dzwonek tworzący długie obficie kwitnące pędy. Posadzony na murku utworzy kaskadę o liliowo-niebieskich gwiazdkowatych kwiatach kwitnie od czerwca do sierpnia. Lubi gleby żyzne, ale przepuszczalne i słoneczne stanowiska.

Do góry

Campanula rotundifolia - Dzwonek okrągłolistny

Campanula rotundifoliaNajdłużej kwitnący dzwonek o błękitnych drobnych kwiatach. Dorasta do 40cm wysokości. Lubi słoneczne stanowiska i przeciętne żyzne gleby. Kwitnie od czerwca do września.

Do góry

Carex muskingumensis - Turzyca muskegońska

Carex muskingumensisTurzyca dorasta od 50 do 100cm. Ma piękny złoto-zielony kolor i tworzy zwartą kępę parasolowatych liści. Dobrze rośnie na wilgotnych, słonecznych stanowiskach. Niepozorne kwiatostany pojawiają się w lipcu.

Do góry

Carlina acaulis - Dziewięćsił bezłodygowa

Carlina acaulisBardzo dekoracyjna bylina. Z dużej rozety kolczastych liści wyrasta srebrzysto-biały kwiat o niezwykłej urodzie. Dziewięćsił lubi słoneczne stanowisko i piaszczysto-gliniane ubogie, suche gleby.

Do góry

Catananche cearulea - Kupidynek

Catananche cearuleaDelikatna bylina o niebieskich kwiatach, podobnych do chabrów. Kwitnie od czerwca do września. Dorasta do 60cm. Lubi suche słoneczne stanowiska z przepuszczalną glebą. Może być używane na kwiat cięty i do suszenia.

Do góry

Centaurea dealbata - Chaber białawy

Centaurea dealbataRoślina o pięknie wykrojonych szarozielonych liściach i różowych kwiatach. Dorasta do 80cm wysokości. Lubi suche słoneczne stanowiska. Ładna przez cały sezon wegetacyjny.

Do góry

Centaurea macrocephala - Chaber wielkogłówkowy

Centaurea macrocephalaDuża bylina rosnąca w okazałe kępy. Dorasta do 150cm kwitnie w czerwcu i w lipcu. Kwiatostany nadają się do cięcia oraz do suchych bukietów. Lubi słoneczne stanowiska i dość żyzną, umiarkowaną wilgotną glebę.

Do góry

Centaurea montana - Chaber górski

Centaurea montanaChaber kwitnący na niebiesko od maja do lipca, po przycięciu również jesienią. Jego atutem są piękne szaro-zielone liście. Tworzy duże kępy. Preferuje suche, słoneczne stanowiska, choć znosi również półcień.

Do góry

Centranthus ruber - Ostrogowiec czerwony

Centranthus ruberOstrogowiec dorasta do 60cm. Kwitnie bardzo obficie od maja do sierpnia. Kwiaty mogą być białe lub ciemnoróżowe. Piękna roślina do nasadzeń naturalistycznych. Lubi słoneczne, średnio wilgotne stanowiska.

Do góry

Chrysanthemum arcticum - Złocień arktyczny

Chrysanthemum arcticumJedyny złocień, który nadaje się do zadarniania powierzchni. Rozrasta się bardzo szybko, krótkimi nadziemnymi kłączami, kwitnie we wrześniu i październiku. Kwiaty są duże, białe z czasem różowiejące. Osiąga do 30cm wysokości w czasie kwitnienia.

Do góry

Chrysanthemum maximum hort. 'Wirral Supreme' - Złocień wielki "Wirral Supreme"

Chrysanthemum maximum hort. 'Wirral Supreme'Roślina doskonała na kwiat cięty. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca, dorasta do 60-80cm wysokości. Lubi żyzną nieco gliniastą glebę i słoneczne stanowisko. Wskazane okrywanie na zimę.

Do góry

Coreopsis grandiflora - Nachyłek wielkokwiatowy

Coreopsis grandifloraBylina dorastająca do 60cm o pięknych jasnozielonych liściach. Kwitnie od czerwca do października licznymi, żółtymi kwiatami. Dobrze rośnie tylko w pełnym słońcu. Przeznaczony jest do obsadzania rabat, kwiaty nadają się do cięcia. Nie należy do bylin długowiecznych, co 2-3 lata należy odnawiać nasadzenie.

Do góry

Coreopsis verticillata - Nachyłek okółkowy

Coreopsis verticillataNachyłek to mało wymagająca roślina preferująca słoneczne stanowiska. Dorasta do 30cm wysokości i kwitnie przez całe lato drobnymi żółtymi kwiatami. Bardzo wdzięczna roślina do każdego ogrodu.

Do góry

Delphinium x cultorum - Ostróżka ogrodowa

Delphinium x cultorumOstróżka dorasta do 100-150cm wysokości, dlatego potrzebuje podpory. Kwitnie w czerwcu- lipcu a po przycięciu na wys. 20cm zakwita ponownie jesienią. Aby dobrze rosła potrzebuje zasilania. Lubi słoneczne żyzne stanowiska. Konieczna w każdym ogrodzie.

Do góry

Dianthus deltoides - Goździk kropkowany

Dianthus deltoidesBylina o pokładających się pędach tworzących zwartą darń. Kwitnie od czerwca do sierpnia i po kwitnieniu można ją silnie przyciąć. Lubi stanowiska słoneczne, niezbyt wilgotne, gleba przeciętna. Najlepiej wygląda w ogródkach skalnych.

Do góry

Dianthus gratianapolitanus - Goździk siny

Dianthus gratianapolitanusBylina o popielatych trawiastych listkach tworzących gęste poduchy. Różowe kwiaty pojawiające się w czerwcu tworzą piękne plamy na skalniakach lub murkach. Lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalną glebę.

Do góry

Dicentra formosa - Serduszka piękna

Dicentra formosaDługo kwitnąca odmiana na lekko ocienione stanowiska. Zarówno kwiaty jak i liście są bardzo dekoracyjne. Lubi glebę niezbyt ciężką, próchniczą i umiarkowanie wilgotną.

Do góry

Dicentra spectabilis - Serduszka okazała

Dicentra spectabilisPiękna krzaczasta bylina z ogrodów naszych babć. Kwiaty w kształcie serduszek pojawiają się w maju. Serduszka wymaga średnio wilgotnej, żyznej gleby i półcienistego stanowiska. Po kwitnieniu w lipcu- sierpniu zamiera. Niezbędna w każdym ogrodzie.

Do góry

Dictamnus albus - Dyptam jesionolistny

Dictamnus albusPiękna bylina, która uczy nas cierpliwości, bowiem kwitnie po kilku latach od posadzenia. Cierpliwość nagradzana jest cudnym kwiatostanem w kolorze różowym lub białym. Dyptam lubi bardzo nasłonecznione suche stanowiska. Starsze rośliny źle znoszą przesadzanie.

Do góry

Digitalis purpurea - Naparstnica purpurowa

Digitalis purpureaNaparstnica to wysoka dekoracyjna roślina na lekko zacienione stanowiska. Kwitnie w czerwcu i lipcu i po kwitnieniu silnie się rozsiewa, przedłużając w ten sposób gatunek. Jest rośliną krótkowieczną ale niezbędną w każdym ogrodzie.

Do góry

Doronicum orientale - Omieg wschodni

Doronicum orientaleBylina ciesząca oczy wczesną wiosną. Kwitnie dużymi żółtymi kwiatami i jest niezbędna na wiosennych rabatach. Dorasta do 40cm lubi wilgotne, półcieniste stanowiska. Doskonała na pierwsze wiosenne bukiety.

Do góry

Draba bruniifolia - Głodek kaukaski

Draba bruniifoliaGłodek tworzy niskie poduchy zakwitające w kwietniu małymi żółtymi kwiatami. Znosi ubogie warunki, suszę i silne nasłonecznienie. Doskonała roślina na skalniaki, szczeliny i murki.

Do góry

Draba x suendermannii - Głodek saudermana

Draba x suendermanniiGłodek kwitnący na biało w kwietniu i maju. Lubi suche jałowe gleby i słoneczne stanowiska. Dobrze wygląda na skalniakach pomiędzy ciemnymi kamieniami.

Do góry

Dryas octopetala - Dębik ośmiopłatkowy

Dryas octopetalaDębik tworzy zwartą darń, a od maja do lipca pokrywa się pięknymi drobnymi białymi kwiatami. Po kwitnieniu ukazują się puszyste dmuchawce, które również pełnią funkcje ozdobną. Dębik dobrze rośnie na słonecznych zboczach skalniaków lub na murkach tworząc nawisy. Lubi wapienną próchniczo- żwirową glebę i słoneczne stanowiska.

Do góry

Echinacea purpurea 'Alba' - Jeżówka purpurowa "Alba"

Echinacea purpurea 'Alba'Jeżówka w kolorze białym

Do góry

Echinacea purpurea 'Pink Double Delight' - Jeżówka purpurowa "Ping Double Delight"

Echinacea purpurea 'Pink Double Delight'Jezówka o pełnych kwiatach. Wymagania jak poprzednie odmiany.

Do góry

Echinacea purpurea - Jeżówka purpurowa

Echinacea purpureaJeżówka to jedna z piękniejszych roślin w ogrodzie. Kwitnie od lipca do października. Preferuje próchnicze, dość żyzne i umiarkowanie wilgotne gleby i słoneczne lub półcieniste stanowisko. Mimo iż dorasta do ok.. 1m nie wymaga podpór.

Do góry

Epimedium alpinum - Epimedium alpejskie

Epimedium alpinumEpimedium to roślina ciesząca oczy wczesną wiosną. Liście przebarwiają się na czerwono-brązowy kolor, a w maju pojawiają się delikatne kwiatostany. Epimedium lubi wilgotne cieniste miejsca z próchniczą glebą.

Do góry

Erigeron hybridus - Przymiotno ogrodowe

Erigeron hybridusPrzymiotno to doskonała roślina na kwiat cięty. Kwitnie od czerwca do lipca. Po silnym przycięciu zakwita ponownie we wrześniu. Przymiotno lubi średnio żyzne, umiarkowane wilgotne gleby i słoneczne stanowisko.

Do góry

Eryngium agavifolium - Mikołajek agawolistny

Eryngium agavifoliumMikołajek agawolistny to rarytas wśród bylin ogrodowych. Tworzy zimozieloną rozetę liści podobnych do agawy, a kwiatostan dorasta do 150cm. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. Lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalną suchą glebę.

Do góry

Erysimum linifolium - Pszonak

Euphorbia amygdaloides 'Purpurea'

Euphorbia amygdaloides 'Purpurea'Wilczomlecz to zimozielona roślina dorastająca do 40cm. Odmiana „Purpurea” wiosną ma liście purpurowe a po kwitnieniu niebieskawo-zielone. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Wymaga gleby wapiennej i ciepłego suchego stanowiska. Pięknie wygląda na rabatach i w ogrodach skalnych.

Do góry

Euphorbia polychroma - Wilczomlecz złocisty

Euphorbia polychromaBylina dorastająca do 50cm o pięknym pokroju w kształcie kopuły. Kwitnie w maju i czerwcu. Można ją sadzić w ogrodach skalnych lub na rabatach. Lubi suche lub średnio wilgotne piaszczyste lub żwirowate gleby i słoneczne lub półcieniste stanowiska.

Do góry

Festuca glauca - Kostrzewa sina

Festuca glaucaKostrzewa dorasta do 20cm wysokości. Jej ozdobą są nitkowate, niebieskozielone liście. Kwiatostany pojawiają się w maju i czerwcu. Tworzy piękne gęste kępy. Lubi lekkie gleby i suche słoneczne stanowiska.

Do góry

Fragaria x ananassa 'Frel' - Truskawka ozdobna "Frel"

Fragaria x ananassa 'Frel'Bylina przypominająca truskawkę o pięknych różowych kwiatach. Kwitnie prawie cały okres wegetacyjny i pod koniec lata zawiązuje smaczne owoce. Rozrasta się szybko i może zadarniać duże powierzchnie. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej średnio wilgotnej glebie, zarówno słońcu jak i w półcieniu

Do góry

Geranium ibericum var. platypetalum - Bodziszek wielkopłatkowy

Geranium ibericum var. platypetalumBylina o pięknych, dużych fioletowych kwiatach, rozwijających się w czerwcu i lipcu. Bodziszek ten nadaję się na rabaty i do ogrodu naturalistycznego. Udaję się na każdej, niezbyt ciężkiej glebie.

Do góry

Geranium macrorrhizum - Bodziszek korzeniasty

Geranium macrorrhizumBodziszek to krzewinka dorastająca do 40cm. Cała roślina wydziela aromatyczne olejki. Kwiaty są jasnoczerwone, rozwijają się w maju i czerwcu. Roślina ma małe wymagania. Nadaje się do dużych ogrodów skalnych, na miejsca słoneczne lub półcieniste.

Do góry

Geranium sanguineum - Bodziszek czerwony

Geranium sanguineumRoślina nadająca się do zadarniania. Dorasta do 50cm wysokości. Kwiaty są karminowoczerwone rozwijają się od maja do września. Lubi suche słoneczne stanowiska.

Do góry

Geum coccineum - Kuklik szkarłatny

Geum coccineumPiękna bylina o licznych pomarańczowych kwiatach pojawiających się od maja do sierpnia. Nadaję się na rabaty i ogrody skalne. Lubi słoneczne stanowiska i średnio żyzną glebę.

Do góry

Glechoma hederacea 'Variegata' - Bluszczyk kurdybanek "Variegata"

Glechoma hederacea 'Variegata'Bluszczyk to wszechstronna roślina nadająca się zarówno do zadarniania cienistych miejsc w ogrodzie jak i do sadzenia w donicach wraz z innymi roślinami. Kwiaty są niepozorne, pojawiają się od kwietnia do czerwca.

Do góry

Gypsophila paniculata - Gipsówka wiechowata

Gypsophila paniculataŁyszczec, popularnie zwany gipsówką to roślina do każdego ogrodu. Kwitnie od czerwca do sierpnia; kwiatostany nadają się do bukietów lub do suszenia. Dobrze rośnie na glebach zawierających wapń, lekkich i przepuszczalnych.

Do góry

Hacquetia epipactis - Cieszynianka wiosenna

Hacquetia epipactisRzadko spotykana w ogrodach bylina wiosenna. Dorasta do 25cm. Charakteryzuje się niezwykłymi żółtymi kwiatami otoczonymi jasnozielonymi przylistkami. Lubi zacienione stanowiska i próchniczą, dość wilgotną glebę.

Do góry

Helenium hoopesii - Dzielżan Hoopesa

Helenium hoopesiiBylina dorastająca do 90cm o pięknych pomarańczowych kwiatostanach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Nadaję się na rabaty i do ogrodów naturalistycznych. Będzie wdzięczny za podporę. Dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, ze średnio żyzną glebą.

Do góry

Helenium x hybridum - Dzielżan ogrodowy

Helenium x hybridumWysoka, dorastająca do 180cm bylina nadająca się na duże rabaty lub jako roślina zasłaniająca nieatrakcyjne miejsca w ogrodzie. Wymaga dość żyznej wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Kwitnie od czerwca do października.

Do góry

Helianthemum x hybridum - Posłonek ogrodowy

Helianthemum x hybridumPosłonek to zimozielona krzewinka. Kwitnie od maja do lipca, kwiaty są różowe, białe lub karminowe. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych, dobrze znoszą suszę. Po kwitnieniu należy roślinę silnie przyciąć. Posłonki sadzi się w ogrodach skalnych na murkach i słonecznych rabatach.

Do góry

Helicotrichon sempervirens - Owies wiecznie zielony

Helicotrichon sempervirensTrawa tworząca kępy wysokości 90-100cm. Owies ma niebieskozielone sztywne liście. Kwiatostany pojawiają się w czerwcu i lipcu. Roślina wymaga dużo słońca i przepuszczającej próchniczej gleby.

Do góry

Helleborus foetidus - Ciemiernik cuchnący

Helleborus foetidusCiemiernik cuchnący to bardzo oryginalna odmiana o zielonkawych kwiatach. Dorasta do 50cm, lubi glebę o znacznej zawartości wapnia, próchniczne lub bagienne. Stanowisko półcieniste i umiarkowanie wilgotne.

Do góry

Helleborus niger - Ciemiernik biały

Helleborus nigerCiemiernik to zimozielona bylina dorastająca do 30cm wysokości, kwitnie bardzo wcześnie, czasami pod śniegiem. Regularne kwiatostany pojawiają się w marcu i kwietniu. Ciemierniki lubią świeżą, próchniczo- gliniastą glebę i miejsce lekko zacienione. Najlepiej czuję się wśród krzewów lub pod drzewami liściastymi.

Do góry

Helleborus orientalis - Ciemiernik wschodni

Helleborus orientalisCiemiernik wschodni ma kwiaty dorastające do 40cm. Mogą być zielonkawe, różowe lub bordowe. Wymagania jak poprzednie odmiany.

Do góry

Hemerocallis hybrida - Liliowiec ogrodowy

Hemerocallis hybridaLiliowce to rośliny do każdego ogrodu. Kwiaty w całej gamie kolorów pojawiają się od maja do sierpnia. Lubią słoneczne stanowisko i średnio żyzną glebę. Nadają się na rabaty, do sadzenia w dużych grupach w parkach. Lubią pobliże wody.

Do góry

Heuchera x brizoides - Żurawka drżączkowata

Heuchera x brizoidesŻurawka to bardzo wdzięczna bylina do każdego ogrodu. Można ją sadzić na rabatach w ogrodzie skalnym lub na tarasie. Kwiatostany nadają się do cięcia. Żurawka lubi świeże, próchnicze żyzne gleby i słoneczne lub półcieniste stanowisko.

Do góry

Hieracium villosum - Jastrzębiec kosmaty

Hieracium villosumMała, atrakcyjna ze względu na omszone liście bylina. Żółte kwiaty podobne do mleczy kwitną w czerwcu i lipcu. Lubi suche i słoneczne stanowiska i piaszczystą glebę.

Do góry

Hordeum jubatum - Jęczmień grzywiasty

Hordeum jubatumTrawa przypominająca bardzo delikatne kłosy jęczmienia przebarwiające się na bordowo-fioletowy kolor. Jęczmień dorasta do 40cm, może być sadzony w ogrodzie skalnym, na rabacie lub przy oczku wodnym. Zrywanie przekwitniętych źdźbeł przedłuża kwitnienie.

Do góry

Hosta hybrida - Funkia ogrodowa

Hosta hybridaFunkie to idealne rośliny na cieniste i dość wilgotne stanowiska. Ich główną ozdobą są liście, które są dekoracyjne przez cały sezon wegetacyjny. Smukłe kwiaty pojawiają się w zależności od odmiany od czerwca do lipca. Funkie dość późno rozpoczynają wegetacje.

Do góry

Hypericum polyphyllum - Dziurawiec wielolistny

Hypericum polyphyllumBylina dorastająca do 30cm, w czasie kwitnienia ozdobiona dużymi żółtymi kwiatami. Kwitnie od czerwca do września. Roślina na suche, słoneczne i ciepłe stanowiska.

Do góry

Hyssopus officinalis - Hyzop lekarski

Hyssopus officinalisBardzo wszechstronne zioło, które powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Napar hyzopu zalecany jest jako środek wykrztuśny oraz do pielęgnacji skóry. Używany jest jako przyprawa do zup potraw z jaj, pomidorów fasoli do ryb, mięs sosów i sałatek. Hyzop dorasta do 60cm. Dobrze rośnie na wapiennej glebie i słonecznych stanowiskach.

Do góry

Iberis sempervirens - Ubiorek wiecznie zielony

Iberis sempervirensUbiorek to zimozielona krzewinka dorastająca do 25cm. Kwitnie w od kwietnie do czerwca, tworząc jakby plamę śniegu wśród soczystej zieleni liści. Może rosnąć na skalniakach i rabatach, a także tworzyć obwódki. Po kwitnieniu dobrze jest przyciąć pędy na ? wysokości. Lubi miejsca słoneczne i przepuszczające gleby.

Do góry

Incarvillea delavayi - Inkarwilla Delavaya

Incarvillea delavayiBylina o przepięknych różowych kwiatach. Dorasta do 60cm. Liście tworzą dużą rozetę. Kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. Roślina lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska i przepuszczalną, żyzną glebę zasobną w wapń. Nie lubi stagnującej wody w okresie zimowym.

Do góry

Inula ensifolia - Oman wąskolistny

Inula ensifoliaOman dorasta do 60cm wysokości i jest idealną rośliną na skalniakach również ze względu na późny termin kwitnienia – VII-VIII. Jest wytrzymały na suszę i może rosnąć w pełnym słońcu. Nie jest wymagający, co do gleby.

Do góry

Inula magnifica - Oman wspaniały

Inula magnificaDuża bylina nadająca się na samotnika. Ma bardzo duże liście i piękne żółte kwiaty rozkwitające od lipca do sierpnia. Lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska i średnio żyzną umiarkowanie wilgotną glebę.

Do góry

Iris 'barbata nana' - Kosaciec bródkowy "Barbata nana"

Iris 'barbata nana'Wysokość tej byliny to tylko 30cm. Kwitnie krótko w połowie maja. Irys ten może rosnąć na skalniaku lub tworzyć obwódki. Lubi suche słoneczne stanowiska

Do góry

Juncus filiformis 'Spiralis' - Sit spiralny

Juncus filiformis 'Spiralis'Oryginalny sit do obsadzania wilgotnych stanowisk przy oczkach wodnych. Jego ozdobą są spiralnie poskręcane liście dochodzące do 20cm wysokości.

Do góry

Kniphofia uvaria - Trytoma ogrodowa

Kniphofia uvariaEgzotycznie wyglądająca roślina sprawdzająca się w naszych ogrodach. Dorasta do 100cm wysokości i kwitnie od czerwca do października pięknym płomiennym kwiatostanem. Lubi gleby piaszczyste lub średnio zwięzłe i słoneczne, umiarkowanie wilgotne stanowsika. Należy chronić przed przemarznięciem zawiązując dość ściśle rozetę liści.

Do góry

Lathyrus latifolius - Groszek szerokolistny

Lathyrus latifoliusWieloletni groszek, który doskonale nadaje się do pokrywania murów i ogrodzeń. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty koloru lilaróż.

Do góry

Lavandula angustifolia - Lawenda wąskolistna

Lavandula angustifoliaZimozielona krzewinka niezbędna w każdym ogrodzie. Posadzona w suchym, słonecznym miejscu odwdzięczy się długim kwitnieniem (szczególnie odmiana „Hidcote Blue”). Kwiaty nadają się do cięcia i na suche bukiety, a także do woreczków zapachowych. Ma niewielkie wymagania i oprócz wiosennego cięcia nie potrzebuje większej opieki.

Do góry

Leontopodium alpinum - Szarotka alpejska

Leontopodium alpinumDorasta do 20cm wysokości i jej atutem są srebrne filcowate liście. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Szarotka nadaje się do ogrodu skalnego. Lubi glebę zawierającą wapń. Kwitnie obficie i ma bardziej srebrzyste ulistnienie w warunkach głodowych.

Do góry

Liatris spicata - Liatra kłosowa

Liatris spicataBylina doskonała do każdego ogrodu ma piękny pokrój. Kwiatostany różowe lub białe, nadają się do cięcia. Kwitnie od lipca do września. Dobrze rośnie na każdej glebie, byle nie była zbyt wilgotna zimą.

Do góry

Ligularia dentata - Języczka pomarańczowa

Ligularia dentataDuża roślina dorastająca nawet do 150cm. Ma bardzo dekoracyjne czerwonawe liście i okazałe pomarańczowe kwiatostany. Kwitnie od lipca do września. Wymaga wilgotnego półcienistego stanowiska z żyzną próchniczą glebą.

Do góry

Ligularia przewalskii - Języczka Przewalskiego

Ligularia przewalskiiOkazała roślina dorastająca do 150cm. Ma piękne wycinane liście i smukłe kłosowe kwiatostany w kolorze żółtym. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Lubi półcieniste, wilgotne stanowisko i żyzną glebę.

Do góry

Limonium latifolium - Zatrwian szerokolistny

Limonium latifoliumRoślina wykorzystywana do bukietów zarówno świeżych jak i suszonych. Kwitnie drobnymi fioletowo-niebieskimi kwiatami w czerwcu i lipcu. Dorasta do 80cm wysokości. Dobrze rośnie na glebie przepuszczającej.

Do góry

Linum perenne - Len trwały

Linum perenneRoślina o oryginalnym pokroju przypominającym fontannę. Kwitnie w czerwcu i lipcu błękitnymi drobnymi kwiatami. Nadaje się na rabaty. Lubi gleby przepuszczalne niezbyt ciężkie i nie za suche, oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko.

Do góry

Liriope muscari - Liriope szafirkowata

Liriope muscariNiska bylina o pięknych błyszczących liściach i kwiatach podobnych do szafirków. Dorasta do 30cm. Kwitnie od lipca do października. Rośnie dobrze zarówno za równo w słońcu jak i w cieniu na umiarkowanie wilgotnej, żyznej glebie.

Do góry

Lupinus polyphyllus 'Gallery Mix' - Łubin trwały

Lupinus polyphyllus 'Gallery Mix'Łubin dorasta do 50cm. Kwiaty mogą być w różnych kolorach od białego, różowego, żółtego, niebieskiego po fioletowy i czerwony. Lubi gleby dobrze nawożone obornikiem ale ubogie w wapń. Po kwitnieniu należy krótko przyciąć. Zakwitną ponownie jesienią.

Do góry

Lychnis chalcedonica - Firletka chalcedońska

Lychnis chalcedonicaPiękna bylina o wzniesionym pokroju i wyrazistych jaskrawoczerwonych kwiatach. Dorasta do 100cm wysokości. Dobrze rośnie na każdej glebie, w słonecznych miejscach. Kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu.

Do góry

Lychnis coronaria - Firletka kwiecista

Lychnis coronariaRoślina o niespotykanej barwie kwiatu i szarych filcowatych liściach. Stanowi doskonałą ozdobę każdego ogrodu. Kwitnie od lipca do jesieni. Lubi suche słoneczne stanowiska i przepuszczalną glebę.

Do góry

Lychnis viscaria 'Plena' - Firletka smókła

Lychnis viscaria 'Plena'Bylina dorastająca do 50cm. Ma piękne przypominające małe różyczki kwiaty w kolorze karminowo-różowym. Nadaje się na rabaty. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Znosi niewielką suszę.

Do góry

Lysimachia punctata - Tojeść kropkowana

Lysimachia punctataRoślina dorastająca do 100cm wysokości, obsypane złotożółtymi kwiatami. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia, tojeść nadaję się na rabaty, także cieniste. Jest rośliną długowieczną, dość mocno się rozrasta. Lubi miejsce wilgotne.

Do góry

Melisa officinalis - Melisa lekarska

Melisa officinalisMelisa to aromatyczne zioło z którego napar lub wyciąg działa uspokajająco, stosowany jest także przy dolegliwościach przewodu pokarmowego, przeziębieniach i arytmii serca. Dorasta do 80cm. Lubi próchniczną, ciągle wilgotną glebę i osłonięte ciepłe stanowiska. Po kwitnieniu należy usuwać nasienniki.

Do góry

Mentha x gracilis - Mięta pieprzowa

Mentha x gracilisMięta to roślina której nie może zabraknąć w ogrodzie ziołowym. Należy sadzić ją na glebach o dużej wilgotności, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Miętę stosuję się w postaci herbaty, przy dolegliwościach przewodu pokarmowego i wątroby, pobudza apetyt i zapobiega stanom zapalnym. Mięta bardzo intensywnie rośnie więc należy ograniczać jej ekspansywność.

Do góry

Mimulus guttatus - Kroplik żółty

Mimulus guttatusRoślina preferująca wilgotne stanowiska. Rośnie bardzo szybko, zadarniając dostępny teren. Kwitnie od czerwca do lipca, atrakcyjnymi żółtymi kwiatami w brązowe plamy.

Do góry

Miscanthus sinensis 'Zebrinus' - Miskant chiński "Zebrinus"

Miscanthus sinensis 'Zebrinus'Piękna poprzecznie paskowana trawa dorastająca do 2m. Lubi miejsca dość żyzne, umiarkowanie wilgotne i słoneczne. Jest ozdobą każdego ogrodu.

Do góry

Miscanthus sinensis - Miskant chiński

Miscanthus sinensisTrawa tworząca duże, gęste kępy, wysokości 150-200cm. Kwiatostany w postaci puszystych wiech pojawiają się od sierpnia do października. Miskant lubi niezbyt wilgotne i nie za ciężkie gleby oraz słoneczne stanowiska.

Do góry

Monarda x hybrida - Pysznogłówka ogrodowa

Monarda x hybridaPiękna aromatyczna roślina do każdego ogrodu. Nadaję się na rabaty. Nie ma wymagań, co do gleby, ale woli stanowisko wilgotne, słoneczne lub półcieniste. Dość silnie się rozrasta.

Do góry

Nepeta nervosa - Kocimiętka

Nepeta nervosaRoślina tworząca gęste kępy. Kwitnie bardzo obficie, lawendowo-niebieskimi kwiatami od czerwca do września. Rośnie dobrze na każdej glebie w miejscach słonecznych i suchych.

Do góry

Oenothera fruticosa - Wiesiołek krzewiasty

Oenothera fruticosaRoślina dorasta do 60cm. Ma piękne, duże żółte kwiaty, które pojawiają się w czerwcu i lipcu. Dość silnie się rozrasta. Nadaje się na rabaty i nad oczka wodne. Lubi słoneczne, niezbyt wilgotne stanowiska.

Do góry

Oenothera missouriensis - Wiesiołek missouryjski

Oenothera missouriensisJedna z piękniejszych bylin w ogrodzie. Może rosnąc w ogrodzie skalnym lub na brzegu rabaty. Duże żółte kwiaty pojawiają się od czerwca do października. Lubi słoneczne, niezbyt wilgotne stanowiska i przepuszczalną ale dość żyzną glebę.

Do góry

Oenothera perennis - Wiesiołek maleńki

Oenothera perennisMała, urocza roślina do ogrodu skalnego. Drobne żółte kwiaty pojawiają się niemal przez całe lato. Lubi suche i słoneczne stanowiska. Nie ma wymagań co do gleby.

Do góry

Omphalodes verna - Ułudka wiosenna

Omphalodes vernaRoślina zadarniająca, w wilgotne cieniste miejsca. Kwitnie wczesną wiosną drobnymi, niebieskimi kwiatami. Bardzo urokliwa bylina.

Do góry

Origanum vulgare - Lebiodka pospolita (Oregano)

Origanum vulgareRoślina przyprawowa dorastająca do 80cm wysokości. Lila-różowe kwiaty pojawiają się od lipca. Lubi słoneczne stanowiska, nie jest wymagająca, co do gleby. Rośliny ciąć do suszenia lub mrożenia, gdy mają dużo masy zielonej.

Do góry

Pachysandra terminalis - Runianka japońska

Pachysandra terminalisRoślina zimozielona do sadzenia w półcienistych miejscach. Dorasta do 25cm wysokości.. Kwiaty są niepozorne i nie mają walorów ozdobnych. Lubi stanowiska wilgotne.

Do góry

Paeonia x hybrida bordo - Piwnonia chińska

Paeonia x hybrida bordoPiwonie to bardzo okazałe rośliny, dekoracyjne przez caly sezon wegetacyjny. Wymaga gleb średnio- zwięzłych, próchniczych, utrzymujących wilgoć nawet w czasie letniej suszy. Nie lubi wapnia i świeżego obornika. Piwonie należy sadzić dość płytko, gwarantuje to obfite kwitnienie w przyszłości.

Do góry

Paeonia x hybrida pink - Piwnonia chińska

Paeonia x hybrida pinkPiwonie to bardzo okazałe rośliny, dekoracyjne przez caly sezon wegetacyjny. Wymaga gleb średnio- zwięzłych, próchniczych, utrzymujących wilgoć nawet w czasie letniej suszy. Nie lubi wapnia i świeżego obornika. Piwonie należy sadzić dość płytko, gwarantuje to obfite kwitnienie w przyszłości.

Do góry

Paeonia x hybrida white - Piwnonia chińska

Paeonia x hybrida whitePiwonie to bardzo okazałe rośliny, dekoracyjne przez caly sezon wegetacyjny. Wymaga gleb średnio- zwięzłych, próchniczych, utrzymujących wilgoć nawet w czasie letniej suszy. Nie lubi wapnia i świeżego obornika. Piwonie należy sadzić dość płytko, gwarantuje to obfite kwitnienie w przyszłości.

Do góry

Panicum virgatum - Proso rózgowate

Panicum virgatumPiękna trawa rosnąca w okazałe, zwarte kępy. Kwitnie latem, tworząc ciemne delikatne wiechy. Jest odporna na suszę.

Do góry

Papaver orientale - Mak wschodni

Papaver orientaleMaki dorastają do 90cm wysokości i cieszy oczy pięknymi dużymi kwiatami. Kwitną w maju i czerwcu. Po kwitnieniu części nadziemnie znikają, po czym jesienią pojawiają się nowe liście. Mak lubi słoneczne rabaty z głęboko uprawianą glebą.

Do góry

Pennisetum alopecuroides - Rozplenica japońska

Pennisetum alopecuroidesTrawa tworząca bardzo dekoracyjne gęste kępy. Dorasta do 90cm wysokości. W sierpniu pojawiają się puszyste lancetowate kwiatostany. Rozplenica lubi, ciepłe, słoneczne miejsca, osłonięte od silnych wiatrów. Suche liście ścina się wiosną. Późno rozpoczyna wegetacje.

Do góry

Phlox divaricata - Płomyk kanadyjski

Phlox divaricataRoślina przeznaczona do ogrodów skalnych lub na rabaty, dorasta do 40cm. Dobrze rośnie na każdej glebie, lubi słońce lub lekki półcień. Kwitnie w maju i czerwcu bardzo obficie.

Do góry

Phlox subulata 'Calvides White' - Płomyk szydlasty

Phlox subulata 'Calvides White'Niska zadarniająca roślina o drobnych kwiatach. Podczas kwitnienia tworzy kolorowe kobierce. Nadaję się do obsadzenia rabaty, ogrodów skalnych i murków. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotną żyzną glebę.

Do góry

Phlox subulata 'Coral Eye' - Płomyk szydlasty

Phlox subulata 'Coral Eye'Niska zadarniająca roślina o drobnych kwiatach. Podczas kwitnienia tworzy kolorowe kobierce. Nadaję się do obsadzenia rabaty, ogrodów skalnych i murków. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotną żyzną glebę.

Do góry

Phlox subulata 'McDaniel's Cushion' - Płomyk szydlasty

Phlox subulata 'McDaniel's Cushion'Niska zadarniająca roślina o drobnych kwiatach. Podczas kwitnienia tworzy kolorowe kobierce. Nadaję się do obsadzenia rabaty, ogrodów skalnych i murków. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotną żyzną glebę.

Do góry

Phlox subulata 'Purple Beauty' - Płomyk szydlasty

Phlox subulata 'Purple Beauty'Niska zadarniająca roślina o drobnych kwiatach. Podczas kwitnienia tworzy kolorowe kobierce. Nadaję się do obsadzenia rabaty, ogrodów skalnych i murków. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotną żyzną glebę.

Do góry

Phlox subulata 'Scarlet Flame' - Płomyk szydlasty

Phlox subulata 'Scarlet Flame'Niska zadarniająca roślina o drobnych kwiatach. Podczas kwitnienia tworzy kolorowe kobierce. Nadaję się do obsadzenia rabaty, ogrodów skalnych i murków. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotną żyzną glebę.

Do góry

Phlox subulata 'Temiskaming' - Płomyk szydlasty

Phlox subulata 'Temiskaming'Niska zadarniająca roślina o drobnych kwiatach. Podczas kwitnienia tworzy kolorowe kobierce. Nadaję się do obsadzenia rabaty, ogrodów skalnych i murków. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotną żyzną glebę.

Do góry

Phlox subulata - Płomyk szydlasty

Phlox subulataNiska zadarniająca roślina o drobnych kwiatach. Podczas kwitnienia tworzy kolorowe kobierce. Nadaję się do obsadzenia rabaty, ogrodów skalnych i murków. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotną żyzną glebę.

Do góry

Phlox x procumbens 'Variegata' - Płomyk wdzięczny

Phlox x procumbens 'Variegata' Floks podobny do poprzedniej odmiany z charakterystycznymi różowo zabarwionymi liśćmi. Idealny na sklaniaki.

Do góry

Phuopsis stylosa - Kozłówka długoszyjkowa

Phuopsis stylosaRoślina zadarniająca do 20cm wysokości o oryginalnych purpurowo-różowych główkowych kwiatostanach. Nadaje się na murki do większych ogrodów skalnych.

Do góry

Physostegia virginiana - Odętka wirginijska

Physostegia virginianaOdętka ma wyprostowany pokrój i dorasta do 70cm. Kłosowe kwiatostany białe lub różowe kwitną od lipca do września. Roślina rozrasta się dość szybko, więc nadaje się na duże rabaty. Lubi gleby piaszczysto-gliniane niezbyt suche, stanowisko słoneczne ew. półcieniste.

Do góry

Polemonium caeruleum - Wielosił błękitny

Polemonium caeruleumBylina o pięknych niebieskich kwiatach, dorasta do 70cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Lubi wilgotne gleby ubogie w wapń, próchnicze i lekkie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Do góry

Potentilla atrosanguinea - Pięciornik krwisty

Potentilla atrosanguineaPięciornik o krwistoczerwonych kwiatach pojawiających się od czerwca do sierpnia. Ozdobę stanowią również srebrzyste liście. Lubi słoneczne rabaty.

Do góry

Potentilla fragiformis - Pięciornik poziomkowaty

Potentilla fragiformisPięciornik do ogrodu skalnego lub niską rabatę. Kwitnie w czerwcu- lipcu, pięknymi żółtymi kwiatami. Ma również bardzo dekoracyjne liście. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu

Do góry

Potentilla nepalensis - Pięciornik nepalski

Potentilla nepalensisRoślina dorastająca do 40cm i cieszy oczy licznymi karminowo-różowymi kwiatami. Kwitnie od czerwca do lipca. Roślina mało wymagająca, rośnie w każdym zakątku w ogrodzie

Do góry

Primula denticulata - Pierwiosnek ząbkowany

Primula denticulataBardzo oryginalny pierwiosnek o kulistych kwiatostanach pojawiających się w marcu i kwietniu. Roślina ta może być sadzona w alpinarium lub ogrodzie skalnym. Lubi, półcieniste lub słoneczne stanowisko, ale obficie nawodnione. Gleba powinna być żyzna, gliniasta, stale wilgotna.

Do góry

Primula elatior - Pierwiosnek wyniosły

Primula elatiorPierwiosnek o pięknych żółtych kwiatach rozkwitających od kwietnia do czerwca. Kwiatostany dorastają do 30cm. Rośliny te są długowieczne. Dobrze rosną w półcieniu. Lubią glebę świeżą, gliniastą, bogatą w próchnicę.

Do góry

Primula japonica - Pierwiosnek japoński

Primula japonicaKwitnie dość późno, bo od maja do lipca. Kwiaty purpurowe ułożone w kilku okółkach, tworzące pięterka. Dorasta do 40-50cm. Lubi półcieniste i wilgotne stanowisko.

Do góry

Primula sieboldii - Pierwiosnek Siebolda

Primula sieboldiiPiękny pierwiosnek o dużych różowych kwiatach pojawiający się w maju. Po kwitnieniu część naziemna zanika. Lubi stanowiska cieniste, glebę lekką próchniczą, stale wilgotną, ubogą w wapń.

Do góry

Primula x pruhoniciana - Pierwiosnek pruhonicki

Primula x pruhonicianaNiski pierwiosnek kwitnący na przedwiośniu i wczesną wiosną. W fazie obfitego kwitnienia zakrywa całą powierzchnie liści. Jest niski, dorasta do 15cm. Wymaga wilgotnego i połcienistego stanowiska z dość ciężką próchniczą glebą.

Do góry

Pulmonaria longifolia - Miodunka długolistna

Pulmonaria longifoliaPiękna bylina w cieniste zakątki ogrodu. Jej główną ozdobą są pstre liście dekoracyjne przez cały sezon wegetacyjny. Kwiaty pojawiają się w kwietniu. Najpierw są czerwone a pod koniec kwitnienia błękitne. Lubi wilgotne stanowiska i glebę bogatą w próchnicę.

Do góry

Pulmonaria saccharata - Miodunka pstra

Pulmonaria saccharataPodobna do poprzedniej odmiany tylko niższa. Liście ma drobniejsze.

Do góry

Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna

Pulsatilla vulgarisBardzo popularna bylina wczesnej wiosny. Kwitnie w kwietniu i maju. Dorasta w czasie kwitnienia do 20cm a później kwiatostany wydłużają się do 40cm. Nasienniki są bardzo dekoracyjne. Sasanki lubią słoneczne stanowiska z lekką piaszczystą glebą. Starsze rośliny nie znoszą przesadzania.

Do góry

Rubus arcticus - Malina arktyczna

Rubus arcticusNiska dorastająca do 20cm roślina rzadko spotykana w ogrodach. Szybko zadarnia dostępny teren. Kwitnie w maju i czerwcu. zawiązując maje jadalne owoce. Lubi słoneczne stanowiska i glebę o kwaśnym odczynie.

Do góry

Rudbeckia fulgida 'Goldstrum' - Rudbekia błyskotliwa

Rudbeckia fulgida 'Goldstrum'Piękna bylina późnego lata i jesieni. Dorasta do 90cm i cieszy oczy dużymi żółtymi kwiatami z czarnym środkiem. Nie mają wymagań, co do gleby. Lubią słoneczne stanowiska.

Do góry

Rudbeckia hirta - Rudbekia owłosiona

Rudbeckia hirtaBylina dorastająca do 60cm z dużymi pełnymi lub półpełnymi kwiatostanami. Jest rośliną krótkowieczną, ale dość intensywnie się rozsiewa, predłużając gatunek.

Do góry

Salvia nemorosa - Szałwia omszona

Salvia nemorosaAromatyczna roślina o drobnych fioletowych kwiatach, pojawiających się w czerwcu i lipcu. Po przycięciu zakwitnie powtórnie. Dobrze rośnie na suchych słonecznych stanowiskach przepuszczalną glebą.

Do góry

Salvia sclarea - Szałwia muszkatołowa

Salvia sclareaPiękna, rzadko spotykana roślina o grubych dekoracyjnych liściach i oryginalnych różowych kwiatach. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Dorasta do 75cm. Rośnie w miejscach suchych i słonecznych. Cała roślina specyficznie pachnie.

Do góry

Santolina chamaecyparissus - Santolina cyprisikowata

Santolina chamaecyparissusKrzewinka o szarych, mocno wycinanych liściach i drobnych żółtych kwiatach. Kwitnie w pełni lata. Lubi suche, słoneczne stanowiska i przepuszczalną lekką glebę.

Do góry

Saponaria ocymoides - Mydlnica bazyliowata

Saponaria ocymoidesNiska roślina doskonała do ogrodów skalnych. Tworzy silnie rozgałęzione kępki. Kwiaty są małe, różowe, pojawiają się od maja do lipca. Dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach z glebą zawierającą wapń.

Do góry

Saxifraga x arendsii pink - Skalnica arendsa

Saxifraga x arendsii pinkPiękna poduszkowa roślina do zacienionego ogrodu skalnego. Dorasta do 15cm wysokości podczas kwitnienia. Kwitnie w kwietniu i maju. Lubi, wilgotne stanowiska, glebę żyzną, próchniczą. Co jakiś czas trzeba rozsadzać ze względu na zamierające środkowe części rośliny.

Do góry

Saxifraga x arendsii white - Skalnica arendsa

Saxifraga x arendsii whitePiękna poduszkowa roślina do zacienionego ogrodu skalnego. Dorasta do 15cm wysokości podczas kwitnienia. Kwitnie w kwietniu i maju. Lubi, wilgotne stanowiska, glebę żyzną, próchniczą. Co jakiś czas trzeba rozsadzać ze względu na zamierające środkowe części rośliny.

Do góry

Saxifraga x arendsii - Skalnica arendsa

Saxifraga x arendsiiPiękna poduszkowa roślina do zacienionego ogrodu skalnego. Dorasta do 15cm wysokości podczas kwitnienia. Kwitnie w kwietniu i maju. Lubi, wilgotne stanowiska, glebę żyzną, próchniczą. Co jakiś czas trzeba rozsadzać ze względu na zamierające środkowe części rośliny.

Do góry

Sedum acre - Rozchodnik ostry

Sedum acreRozchodnik na suche słoneczne miejsca szybko zadarniający powierzchnię. Kwitnie w czerwcu, kwiaty są w kształcie gwiazdek. Odmiana „Yellow Queen” charakteryzuje się złotożółtym kolorem liści.

Do góry

Sedum ellacombianum - Rozchdnik kamczacki

Sedum ellacombianumSzybko rosnąca zadarniająca roślina do ogrodów skalnych i na suche murki. Dorasta do 10cm kwitnie drobnymi żółtymi kwiatami od czerwca do sierpnia. Lubi słoneczne i suche stanowiska.

Do góry

Sedum spectabile - Rozchodnik okazały

Sedum spectabileOkazała roślina o grubych łodygach i mięsistych liściach. Różowe kwiaty są zebrany w płaskie baldachimy i kwitną we wrześniu i październiku. Dobrze wygląda na rabatach nadaję się do cięcia.

Do góry

Sedum x hybridum 'Winter Lemon' - Rozchodnik ogrodowy

Sedum x hybridum 'Winter Lemon'Rozchodnik często spotykany w ogrodach, jednak odmiana „Winter Lemon” ma atrakcyjne złotożółte ulistnienie. Rośnie w każdym słonecznym zakątku ogrodu.

Do góry

Sisyrinchium angustifolium - Miecznica wąskolistna

Sisyrinchium angustifoliumDrobna roślina do ogrodu skalnego o błękitnych lub białych kwiatach. Szybko się rozrasta tworząc zwarte kępki. Lubi słoneczne suche stanowiska.

Do góry

Solidago x hybrida - Nawłoć ogrodowa

Solidago x hybridaDoskonała roślina na kwiat cięty w każdej fazie kwitnienia. Dobrze rośnie na każdej glebie umiarkowanie wilgotnej i w słonecznym miejscu.

Do góry

Stachys grandiflora - Czyściec wielkokwiatowy

Stachys grandifloraBardzo atrakcyjna bylina dorastająca do 50 cm. Kwiaty są fioletowe zebrane w długie grona. Dobrze rośnie w pełnym słońcu i w półcieniu. Tworzy duże dekoracyjne kępy.

Do góry

Symphytum grandiflorum hort. - Żywokost wielkokwiatowy

Symphytum grandiflorum hort.Roślina lecznicza, szczególnie korzeń siemię się rozrasta. Lubi Miejsca lekko ocienione.

Do góry

Tanacetum coccineum - Złocień różowy

Tanacetum coccineumDoskonała roślina na kwiat cięty. Zdobi ogród wyrazistymi różowymi lub bordowymi kwiatami dekoracyjne są również liście. Kwitnie w maju i czerwcu. Lubi cięższe gliniaste gleby z dodatkiem próchnicy i słoneczne stanowiski.

Do góry

Thalictrum aquilegifolium - Rutewka orlikolistna

Thalictrum aquilegifoliumCzęsto mylona z orlikiem ze względu na podobne liście. Dorasta do 100-150cm i ma piękne puszyste kwiatostany, białe lub lilaróżowe. Nadaje się na rabaty lub do nasadzeń w dużych grupach. Lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska i dość kwaśną glebę.

Do góry

Thymus pseudolanuginosus - Macierzanka wczesna

Thymus pseudolanuginosusOdmiana o gęsto owłosionych liściach. Kwitnie w czerwcu i lipcu, niezbyt obficie. Tworzy zbitą darń. Lubi suche i słoneczne stanowiska.

Do góry

Thymus x citriodorus - Macierzanka cytrynowa

Thymus x citriodorusRoślina zadariająca suche powierzchnie. Liście są zółtozielone, szczególnie dekoracyjne wiosną. Pięlnie pachną cytryną. Macierzanka kwitnie w lipcu i sierpniu. Roślina wabiąca pszczoły. Lubi słoneczne stanowiska.

Do góry

Tradescantia virginiana - Trzykrotka wirginijska

Tradescantia virginianaRoślina tworząca duże kępy trawiastych liści. Kwiaty duże, niebieskie, zamykają się przy pochmurnej pogodzie. Ma długi okres kwitnienia – od maja do września. Trzykrotka wymaga przepuszczalnej, świeżej gleby i słonecznego stanowiska.

Do góry

Tricyrtis 'Empress' - Trójsklepka

Tricyrtis 'Empress'Roślina o pięknych oryginalnych kwiatach przypominających storczyki. Dorasta do 60cm. Lubi gleby próchnicze o odczynie kwaśnym. Stanowisko cieniste i umiarkowanie wilgotne. Rozrasta się przez podziemne rozłogi tworząc w krótkim czasie okazałe kępy.

Do góry

Trollius chinensis - Pełnik chiński

Trollius chinensisEfektowna, kępiasta bylina o dużych pomarańczowych kwiatach. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Lubi wilgotne i słoneczne stanowiska i gliniastą, zasobną glebę. Doskonale wygląda na rabatach.

Do góry

Veronica longifolia - Przetacznik długolistny

Veronica longifoliaBylina tworząca duże kępy niebieskich, kłosowych kwiatostanów. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty nadają się jako dodatek do bukietów. Dobrze wygląda na słonecznych rabatach. Nie ma wymagań co do gleby.

Do góry

Veronica prostrata - Przetacznik rozesłany

Veronica prostrataNiska, silnie krzewiąca się roślina do ogrodów skalnych. Niebieskie drobne kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. Przetacznik lubi suche, słoneczne stanowiska.

Do góry

Veronica spicata 'Red Fox' - Przetacznik kłosowy

Veronica spicata 'Red Fox'Przetacznik o atrakcyjnych różowych kwiatach zebranych w kłosy. Kwitnie dopiero w lipcu i sierpniu, więc ciekawie wygląda na skalniaku. Lubi przepuszczalną glebę i słoneczne stanowisko.

Do góry

Vinca major - Barwinek większy

Vinca majorPodobny do poprzedniej odmiany jednak dłużej kwitnie i ma większe fioletowe kwiaty.

Do góry

Vinca minor - Barwinek pospolity

Vinca minorRoślina do zadarniania cienistych powierzchni, dobrze rośnie na luźnej próchnicznej glebie. Kwiaty pojawiają się w maju, a potem sporadycznie przez cały sezon.

Do góry

Waldsteinia ternata - Pragnia syberyjska

Waldsteinia ternataZimozielona roślina doskonała do okrywania dużych powierzchni cienistych lub półcienistych. Żółte drobne kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju. Dobrze rośnie nawet na całkiem suchych glebach.

Do góry

Yucca filamentosa - Juka karolińska

Yucca filamentosaPrawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Dorasta do ok. 150cm. Nadaję się na samotnika. Lubi glebę przepuszczalną zawierającą wapń i słoneczne, osłonięte stanowisko. Nie kwitnie w każdym roku.

Do góry

Do góry